magazyn internetowy Wirtu@l!
Wirtu@l! w Internecie: http://wirtual.pl/
· Strona główna · · Internet · · Komputer · · Code Zone ·

[Home.pl]
NAJTAŃSZA REKLAMA W WIRTUALU!Liczniki na WWW

Każdy posiadacz strony WWW chciałby wiedzieć, jaką popularnością cieszy się jego strona, kto i kiedy są odwiedza, a także jakie są zależności pomiędzy wprowadzanymi przez nas nowościami a popularnością całego serwisu. Każdemu mogą w tym pomóc liczniki oraz rozbudowane statystyki odwiedzin.

Proste liczniki odwiedzinNajprostsze liczniki odwiedzin opierają się na skrypcie CGI, który generuje plik graficzny. Każde odwołanie do skryptu powoduje zwiększenie numeru o jeden. Taki "obrazek" wstawiamy na stronę tak jak każdy inny - przy pomocy taga lub . Gwarantuje to nam, iż po prawie każdej wizycie wskazanie licznika zwiększy się o jeden.

Większość providerów udostępnia swoim klientom liczniki tego typu. Dokłądniejsze informacje na ten temat można znaleźć na ich stronach WWW. Również serwisy oferujące za darmo umieszczenie własnej strony WWW (KKI, Polbox, Republika) udostępniają licznikowe skrypty CGI.

Jeżeli posiadamy własny serwer WWW, oprogramowanie licznika trzeba będzie zainstalować samemu. Chyba najpopularniejszy jest napisany w języku C program WwwCount. Pracuje on pod różnymi systemami operacyjnymi (Linux, Unixy, Windows NT), na jego stronie można znaleźć skompilowane binaria dla poszczególnych systemów.

Uwaga! Kłamią!Jednak liczniki opierające się na zewnętrznych skryptach CGI "udających" pliki graficzne nie są najlepszym rozwiązaniem, gdy odwiedzalność naszej strony WWW chcemy zbadać bardziej kompleksowo. Nie uwzględniają one użytkowników przeglądarek tekstowych (których wbrew pozorom jest w Polsce całkiem sporo), przeglądarek z wyłączonym wyświetlaniem grafik, a także z zainstalowanym specjalnym oprogramowaniem, nie dopuszczającym do ładowania z sieci liczników (rozwiązanie bardzo przydatne dla "modemowców").
Licznik nie pokaże nam różwnież, skąd, w jakich godzinach oraz z jakim natężeniem nasze strony były przeglądane. Jeżeli chcemy mieć takie informacje, należy posłużyć się bardziej wyrafinowanymi metodami.

Lepsze liczniki odwiedzin

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla licznika będzie umieszczenie go bezpośrednio w kodzie HTML strony. W takim przypadku przeglądarka użytkownika nie musi doładowywać z sieci dodatkowych grafik, więc jest to metoda szybsza i dokładniejsza. Jej wadą jest przede wszystkim to, że trudniej jest uzyskać atrakcyjny wygląd graficzny licznika.

Taki "lepszy" licznik można uzyskać np. za pomocą następującego, krótkiego programu w języku PHP.
<? $fp = fopen("licznik.dat","r");
$licznik = fgets($fp,8);
$licznik += 1;
fclose($fp);
$fp = fopen("licznik.dat","w");
fwrite($fp,$licznik);
fclose($fp);
echo($licznik);
?>
Gdzie licznik.dat to nazwa pliku, w którym zapamiętywana będzie liczba odwiedzin strony. Przed wstawieniem skryptu powinniśmy go utworzyć, wpisując doć wartość "0" (albo inną liczbę, od której ma zostać rozpoczęte zliczanie).

Oczywiście aby ta metoda zadziałała, serwer naszego providera musi umożliwiać uruchamianie skryptów PHP (w Polsce taką możliwość daje np. HomeNet).

Jednak i taka metoda ma wady. Nie zliczy ona czytelnika, jeżeli stronę pobierze on z cache'a pośredniczącego serwera proxy.

W przyszłości...

World Wide Web Consortium rekomenduje nowy sposób zliczania odwiedzin, wykorzystujący format Extended Log File Format (grupa [W3C-WD-logfile]). Według tych zaleceń przeglądarka ma wysyłać serwerowi raporty (w specjalnym formacie), zawierające dane o tym, jakie podstrony oglądał użytkownik. Raporty te są następnie przesyłane serwerowi pod specjalnie wskazany adres. Zaletą tego rozwiązania jest to, iż zliczanie są również pobrania przez serwer W3Cache, a także przeglądanie stron z dysku off-line (bez połączenia z Internetem)!

Niestety, to rozwiązanie jest w chwili obecnej wspierane jedynie przez przeglądarkę Internet Explorer 4.0, na dodatek tylko i wyłącznie w połączeniu z kanałami CDF.

Ja chcę czegoś więcej

Otóż to! A co ze statystykami przedstawiającymi zależność liczby odwiedzających od czasu, miejsca zamieszkania czy wykorzystywanej przeglądarki? Nimi zajmę się w następnym numerze.

ciąg dalszy w następnym numerze

Paweł Grajewski
grajewsp@wirtual.pl

[ Zostan Providerem ]
NAJTAŃSZA REKLAMA W WIRTUALU!


Struktura pamięci RAM

Wielkość pamięci RAM którą można zaadresować jest zależna od szerokości magistrali adresowej. Pierwsze komputery narzuciły pewien podział pamięci tzn. od 0 do 640 kB nazywamy pamięcią konwencjonalną oraz obszar o adresach wyższych (640kB - 1MB) zwany pamięcią górną.Pamięć górna (Upper Memory) jest nie dostępna dla użytkownika. Obszar ten jest podzielony na kilka części o ściśle ustalonym przeznaczeniu:
 • pierwsze 128 kB przeznaczone jest na pamięć ekranu
 • ostatnią część tej pamięci zajmuje BIOS
 • Pamięć dodatkowa (Expanded Memory) jest to pamięć umieszczona w obszarze pamięci górnej.


  Pamięć rozszerzona

  Extended Memory to pamięć powyżej 1 MB, która może być bezpośrednio adresowana przez nowoczesne procesory. Szczególne znaczenie ma pierwsze 64 kB pamięci na granicy 1MB - tzw. Obszar wysokiej pamięci HMA. W nowoczesnych komputerach przy zainstalowanej pamięci powyżej 1 MB istnieje możliwość wykorzystania tego obszaru przez DOS


  Krzysztof Oborski
  lkjs@wirtual.pl

  · Strona główna · · Internet · · Komputer · · Code Zone ·